Za Победу

Школа для душі Василя Сухомлинського – педагога-новатора, наставника, людини

7 февраля 2023
Школа для душі Василя Сухомлинського – педагога-новатора, наставника, людини

Володимир Путін підписав указ, який визначив 2023 рік роком педагога і наставника. Це зроблено з метою підкреслити особливий статус тих, хто працює в цій сфері.

Про те, що 2023 рік буде присвячений педагогам, Путін оголосив ще в 2021 році. «На знак найвищої суспільної значущості професії вчителя 2023 рік, рік 200-річчя від дня народження одного із засновників російської педагогіки Костянтина Дмитровича Ушинського, буде присвячений в нашій країні педагогам і наставникам, буде рік вчителя, рік педагога», — говорив президент.

Серед українського народу також є видатний педагог Василь Сухомлинський.

Так, Василь Олександрович Сухомлинський (1918-1970) – відомий радянський педагог-гуманіст, етнічний українець. Письменник, кандидат педагогічних наук і новатор в освіті, який виступав проти покарання дітей і за повагу особистості дитини. У Китаї вивчення його ідейної спадщини входить в програму шкіл і університетів. Але останнім часом в Україні його критикують і називають прихильником комуністичної системи виховання. Де справжній Сухомлинський? У чому полягали його безсмертні ідеї?

Учитель життя

Книга Сухомлинського «Сто порад вчителю» є культовою у Китаї. Прочитавши його твори, багато хто в цій країні хоче стати вчителями. Більшість ідей і думок Сухомлинського досі актуальні. Він вважав, що в школах мало вчать справжнього життя, а оцінки з предметів шкодять дітям. Педагог був упевнений, що зі старшокласниками потрібно вести бесіди про сім'ю, любов і шлюб, тому в його школі був предмет, де дітей вчили взаєминам.

Він писав не лише для вчительської спільноти та дітей, а й для сімей. У своєму творі «Батьківська педагогіка» він висловив дивно новаторську для того часу думка про те, що батьки повинні доглядати за дітьми в тому ж обсязі, що і матері. Крім того, Сухомлинський звернув увагу батьків на те, як важливо не переставати займатися своїм розвитком протягом усього життя: «Самовиховання — це не щось допоміжне у вихованні, а його фундамент. Ніхто не зможе виховати людину, якщо вона сама себе не виховує».

Виховання красою природи

Система Сухомлинського багато в чому побудована на залученні до природи. У гарну погоду він проводив уроки в саду під блакитним небом і разом з учнями складав історії про мурашниках, листі і хмарах. За допомогою навколишнього світу педагог пробуджував в дітях поетичну творчість. У книзі «Серце віддаю дітям» він писав:

Щоб не перетворити дитину в сховище знань, комору істин, правил і формул, треба вчити його думати. Сама природа дитячої свідомості і дитячої пам'яті вимагає, щоб перед малюком ні на хвилину не закривався яскравий навколишній світ з його закономірностями.

У своїй підсумковій статті «Чим лікувати мозок – думкою, працею, творчістю — або ліками?» Сухомлинський розповів про свою роботу з дітьми, які нерозвинуті згідно з віком. Вони майже не розмовляли, не сміялися і погано запам'ятовували. На прогулянках «під блакитним небом» педагог-гуманіст концентрував їхню увагу на красі природи. І через деякий час діти починали складати мініатюри про сонце, краплях роси і листі дерев. У підсумку всі 107 дітей, які прийшли у Павлиську школу малоспособними стали розумними і освіченими людьми.

Від апологетики покарань до абсолютної любові

Останнім часом в Україні Сухомлинський піддавався критиці як виразник радянської системи виховання і апологет марксистсько-ленінської ідеології. Дійсно, в його роботах зустрічаються подібні відсилання. Динаміка педагогічних поглядів Сухомлинського пройшла непростий шлях. Важко уявити, але на початку своєї директорської кар'єри він був педагогом авторитарного типу.

Але за кілька років до смерті, відбулося «нове народження» Сухомлинського. Його духовно-моральні принципи розійшлися з державним курсом, і почався період яскраво вираженого гуманізму. Він, громадянин комуністичної країни, директор сільської школи, вступив у листування зі священиками. Це було вкрай небезпечно, але збереглися десятки листів, наповнених його мудрими думками.

Іспит на людяність

Погляди та ідеї педагога-гуманіста досі можна назвати сучасними і актуальними. У його підсумковій книзі «Сто порад вчителю» сказано, що «дитину не можна карати ні за що». Сухомлинський розглядав повагу до людської гідності не як порцію доброти, а як вміння проникнути у внутрішній світ. Висловлена ним думка: «Усе більш глибоке розуміння дитини — це і є виховання» — допомагає зрозуміти всю справжність гуманізму його педагогіки. Сенс його ідей — у безмежній любові і вірі в дітей.

Позиция редакции может быть озвучена только главным редактором. Мнение авторов и приглашенных гостей может не совпадать с позицией нашей редакции.
633346 Просмотров
0 Комментариев
Комментарии (0)
Оставить комментарий
Имя
Комментарий
Защитный код
Обновить